Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Spis treści


W przypadku różnych wad wzroku dobrym sposobem korekcji mogą okazać się szkła kontaktowe. W przeciwieństwie do okularowych nie wpływają na wygląd naszej twarzy, a wiele osób ceni je za wysoki komfort użytkowania. Biorąc pod uwagę ich rosnącą popularność, warto rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące potencjalnych przeciwwskazań do zastosowania tej formy korekcji wady wzroku. W dzisiejszym artykule zastanowimy się więc, czy każdy może nosić soczewki kontaktowe.

Szkła kontaktowe – działanie i najważniejsze zalety

Poszukując odpowiedzi na tytułowe pytanie, warto początkowo przyjrzeć się bliżej rozwiązaniu, jakie stanowią szkła kontaktowe. W większości przypadków korzystamy z nich w celu korekcji wady wzroku, choć istnieją również modele przeznaczone do zmiany koloru tęczówki czy też do używania w roli opatrunku po zabiegach okulistycznych. Wśród produktów spełniających podstawową funkcję wyróżniamy dwa główne rodzaje – soczewki miękkie i twarde. Te pierwsze posiadają elastyczną strukturę oraz wyróżnia je duża zawartość wody, dzięki czemu bez problemu dopasowują się do kształtu oka. Modele specjalistyczne (twarde RGP/RCL) ze względu na swoją budowę nie są tak powszechnie stosowane, gdyż używają ich przeważnie osoby zmagające się ze skomplikowanymi wadami oraz chorujące na stożek rogówki. Produkty te muszą być przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Niezależnie od wybranego rodzaju, soczewki w porównaniu do okularów korekcyjnych zyskują dzięki zaletom takim jak:

      • kwestie wizualne – w żaden sposób nie zmieniają one wyglądu twarzy, są w zasadzie niewidoczne;
      • wygoda – nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach, na przykład w uprawianiu sportu, ani nie parują;
      • jakość widzenia – nie wywołują zniekształceń, co zdarza się w przypadku szkieł okularowych, zwłaszcza w obszarze peryferyjnym.

Wszystkie te korzyści zdecydowanie zachęcają do wyboru opisywanej metody korekcji wady wzroku. Wątpliwości niekiedy wzbudza jednak kwestia tego, czy każdy może nosić soczewki kontaktowe.

Przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych

Obecnie na rynku dostępne są modele przeznaczone dla różnych grup wiekowych czy też Pacjentów zmagających się z odmiennymi problemami. Zdarza się, że soczewki aplikuje się nawet niemowlętom – na przykład w sytuacji leczenia zaćmy wrodzonej. Dzieci w wieku szkolnym również coraz częściej korzystają z tego rozwiązania, choć wówczas to rodzic powinien zwracać uwagę na to, czy jego podopieczny w prawidłowy sposób czyści i przechowuje soczewki, jeśli zakupione zostały wersje miesięczne. Przeciwwskazaniem w dzisiejszych czasach nie są już nawet duże czy skomplikowane wady wzroku – wspomniane specjalistyczne szkła kontaktowe, projektowane na indywidualne zamówienie, świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach.

Odpowiedź na pytanie, czy każdy może nosić soczewki kontaktowe, nie jest jednak twierdząca, gdyż odradzamy wybór tego rozwiązania między innymi w przypadku:

      • ciężkich objawów alergicznych – towarzyszących na przykład alergiom sezonowym, na ten okres zalecana jest korekcja okularowa;
      • uczulenia na którykolwiek ze składników materiału szkieł kontaktowych czy płynów pielęgnacyjnych – tu często pomoże zmiana rodzaju soczewki, składników płynu czy przejście na czyszczenie płynem oksydacyjnym lub zmiana na modele jednodniowe, w podjęciu właściwej decyzji pomoże optometrysta lub okulista;
      • ciężkiego rodzaju zespołu suchego oka – wówczas oko nie jest wystarczająco nawilżone, co sprzyja występowaniu różnych infekcji oraz dyskomfortu przy szkle kontaktowym na oku;
      • pracy w szczególnie zapylonych miejscach – w takim środowisku również istnieje większe ryzyko infekcji i obniżonego komfortu użytkowania soczewek.

Gdy pierwszy raz korzystamy z soczewek, powinniśmy zatem być szczególnie wyczuleni na ewentualne objawy nietolerancji, takie jak uciążliwe pieczenie czy łzawienie oczu.

Sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku

Osoby zastanawiające się nad wyborem opisywanej metody korekcji zachęcamy do odwiedzenia naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl. Ze względu na to, że odpowiedź na tytułowe pytanie (czy każdy może nosić soczewki kontaktowe) nie jest w stu procentach twierdząca, ważną rolę odgrywa wcześniejsza diagnostyka. Wykonamy niezbędne badania optometryczne, a w przypadku doboru opcji miesięcznej poinformujemy Cię też o tym, jak odpowiednio pielęgnować szkła kontaktowe, aby uchronić się przed infekcją.

Nawet jeżeli Twoje oczy są zdrowe i nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania opisywanego rozwiązania, pamiętaj, że dobór odpowiednich modeli powinien być dokonany przez specjalistę. Szkła kontaktowe posiadają poza mocą optyczną, jak okulary, także inne parametry konstrukcyjne, które decydują o właściwym dopasowaniu do konkretnego oka. Tylko optometrysta lub okulista potrafi ocenić, czy konkretny produkt będzie właściwy dla Ciebie. Samodzielny wybór i zakup oraz jego stosowanie bez konsultacji ze specjalistą niesie ze sobą wysokie ryzyko stanów chorobowych oraz poważnych uszkodzeń oka. Pamiętaj, soczewka to ciało obce na Twoim oku i nie powinno być aplikowane bez konsultacji ze specjalistą!

przeciwwskazania do stosowania soczewek

Przeczytaj również: Czy soczewki kontaktowe MiSight 1 Day CooperVision są bezpieczne dla dziecka?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy szkła kontaktowe mogą być używane jako korekta wad wzroku?

Tak, szkła kontaktowe są często używane w celu korekcji różnych wad wzroku. Mogą być także używane do zmiany koloru tęczówki czy jako opatrunek po zabiegach okulistycznych.

Jakie są główne zalety używania szkieł kontaktowych w porównaniu z okularami?

Szkła kontaktowe nie zmieniają wyglądu twarzy, są niewidoczne, nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach (np. uprawianiu sportu) oraz nie wywołują zniekształceń widzenia, co może się zdarzyć w przypadku szkieł okularowych.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych?

Tak, przeciwwskazaniami do noszenia szkieł kontaktowych mogą być ciężkie objawy alergiczne, uczulenia na materiały, z których są wykonane soczewki lub płyny pielęgnacyjne, ciężki rodzaj zespołu suchego oka oraz praca w szczególnie zapylonych miejscach.

Czy dzieci mogą nosić szkła kontaktowe?

Tak, dzieci w wieku szkolnym mogą korzystać z szkieł kontaktowych. W niektórych przypadkach, np. leczenia zaćmy wrodzonej, soczewki mogą być aplikowane nawet niemowlętom. Ważne jest jednak, aby rodzic zwracał uwagę na prawidłowe czyszczenie i przechowywanie soczewek u dziecka.

Czy mogę samodzielnie wybrać i zakupić szkła kontaktowe bez konsultacji ze specjalistą?

Nie, samodzielny wybór i zakup szkieł kontaktowych bez konsultacji ze specjalistą niesie ze sobą wysokie ryzyko stanów chorobowych i poważnych uszkodzeń oka. Dobór odpowiednich modeli powinien być dokonany przez optometrystę lub okulistę, który oceni, czy konkretny produkt będzie właściwy dla konkretnego oka.