Czy można stosować ortokorekcję u dzieci?

Spis treści


W przypadku krótkowzroczności ciekawą alternatywę dla okularów korekcyjnych czy też standardowych szkieł kontaktowych stanowi tak zwana ortokorekcja. Jest to metoda leczenia postępującej miopii. Nie tylko koryguje wadę wzroku, lecz także spowalnia, a nawet hamuje, jej progresję. Pojawia się jednak pytanie dotyczące możliwości wdrożenia tego sposobu u różnych grup wiekowych. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czy można stosować ortokorekcję u dzieci.

Co warto wiedzieć o ortokorekcji?

Proces leczenia krótkowzroczności z zastosowaniem tego rozwiązania bazuje na wykorzystaniu specjalistycznych soczewek kontaktowych projektowanych na indywidualne zamówienie – dzięki temu są doskonale dopasowane do budowy oka. Zakłada się je na noc, a w tym czasie modelują one kształt rogówki, czego efekt utrzymuje się w ciągu dnia i umożliwia Pacjentowi wyraźne widzenie bez okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych. Jest to w pełni odwracalny rezultat, co czyni go również bezpiecznym. Użytkownicy tego rozwiązania muszą natomiast pamiętać o prawidłowej pielęgnacji soczewek – są to modele wielokrotnego użytku z okresem użytkowania od roku do maksymalnie dwóch lat (jest to uzależnione głównie od jakości dbałości o soczewki, właściwej pielęgnacji oraz indywidualnych warunków danego oka) – oraz o stawianiu się na wizytach kontrolnych w gabinecie optometrysty. Ponadto warto wiedzieć o tym, że opisywana metoda wykazuje dużą skuteczność w korygowaniu nie tylko krótkowzroczności, lecz także astygmatyzmu rogówkowego.

Wykorzystanie ortokorekcji u najmłodszych Pacjentów

Soczewki ortokeratologiczne dobieramy po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego, podczas którego między innymi sporządza się topografię rogówki i wykonuje jej mapę. To istotny element weryfikacji, czy u danego Pacjenta jest możliwe do wykorzystania opisywane rozwiązanie oraz podstawa do zaprojektowania i wyprodukowania indywidualnych produktów dla konkretnego Użytkownika. Odpowiedź na tytułowe pytanie – czy można stosować ortokorekcję u dzieci – w wielu przypadkach jest natomiast twierdząca. Co więcej, ta metoda doskonale sprawdza się właśnie u młodych Pacjentów, niosąc z sobą liczne korzyści, takie jak:

  • możliwość zahamowania często dynamicznie postępującej krótkowzroczności, która coraz częściej objawia się już w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym, zanim osiągnie ona większe wartości;
  • brak konieczności noszenia okularów korekcyjnych, co w przypadku dzieci jest szczególnie istotne z uwagi na codzienne aktywności, zabawy, uprawianie sportów;
  • brak konieczności noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia – choć są wygodniejsze w użytkowaniu niż szkła okularowe, również powodują pewne ograniczenia, na przykład nie można w nich pływać; dziecko szczególnie doceni ortokorekcję między innymi podczas zajęć na basenie, kąpieli w morzu czy w jeziorze.

Kwestia tego, czy można stosować ortokorekcję u dzieci, teoretycznie więc nie ulega wątpliwości, jednak jako rodzice musimy pamiętać o tym, że nasz podopieczny powinien wykazywać się pewną dojrzałością, aby właściwie użytkować opisywane specjalistyczne soczewki kontaktowe. Podstawę stanowi ich prawidłowe zakładanie i zdejmowanie, czego dziecko uczy się w trakcie wizyty aplikacyjnej. Należy też odpowiednio czyścić i przechowywać te produkty, aby zapobiec niepożądanym skutkom, na przykład infekcjom w obrębie oka spowodowanym przedostaniem się drobnoustrojów, lub nadmiernemu trwałemu zanieczyszczeniu soczewek, co istotnie ograniczy ich skuteczność. Ponieważ jest to terapia nocna, u młodszych Pacjentów świetnie sprawdza się pomoc rodziców w zakładaniu, zdejmowaniu i pielęgnacji szkieł kontaktowych. Jednak najważniejszy jest Mały Pacjent i jego decyzja, czy już jest gotowy założyć takie soczewki na noc i w ciągu dnia widzieć świat wyraźnie. O tym rozmawiamy i przekonujemy się wspólnie podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszym gabinecie optometrycznym.

Profesjonalna pomoc optometrysty

Wiedząc już, czy można stosować ortokorekcję u dzieci, warto przejść do faktycznego działania i zapisać się na wizytę do naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl. Zapewniamy szeroki wybór rozwiązań umożliwiających korygowanie oraz kontrolowanie progresji krótkowzroczności – posiadamy w ofercie nie tylko twarde soczewki ortokeratologiczne, lecz także soczewki miękkie MiSight 1 Day CooperVision o podobnym działaniu zapobiegającym rozwojowi miopii. Zajmiemy się doborem odpowiedniego rozwiązania i poinstruujemy Pacjenta, jak prawidłowo korzystać z wybranej metody.

ortokorekcja dla najmłodszych

Przeczytaj również: Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest ortokorekcja i jak działa ta metoda leczenia krótkowzroczności?

Ortokorekcja to metoda leczenia postępującej krótkowzroczności, wykorzystująca specjalistyczne soczewki kontaktowe projektowane na indywidualne zamówienie. Zakłada się je na noc, a one modelują kształt rogówki, umożliwiając Pacjentowi wyraźne widzenie bez okularów czy szkieł kontaktowych w ciągu dnia. Jest to odwracalny i bezpieczny rezultat.

Czy można stosować ortokorekcję u dzieci?

Tak, ortokorekcję można stosować u dzieci. Jest to często twierdząca odpowiedź, a metoda ta doskonale sprawdza się u młodych Pacjentów, niosąc liczne korzyści. Jednak ważna jest pewna dojrzałość dziecka w zakresie prawidłowego zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek.

Jak długo można używać ortokeratologicznych soczewek kontaktowych?

Soczewki ortokeratologiczne są modelami wielokrotnego użytku, z okresem użytkowania od roku do maksymalnie dwóch lat. Okres ten jest uzależniony głównie od jakości dbałości o soczewki, właściwej pielęgnacji oraz indywidualnych warunków danego oka.

Czy ortokorekcja jest skuteczna również w korygowaniu astygmatyzmu rogówkowego?

Tak, opisywana metoda wykazuje dużą skuteczność nie tylko w korygowaniu krótkowzroczności, ale także astygmatyzmu rogówkowego.

Gdzie mogę zapisać się na wizytę, aby dowiedzieć się więcej o ortokorekcji i możliwości jej stosowania u mojego dziecka?

Możesz zapisać się na wizytę do Salonu Optycznego 123Okulary.pl, gdzie zapewniamy szeroki wybór rozwiązań umożliwiających korygowanie i kontrolowanie progresji krótkowzroczności. Optometrysta zajmie się doborem odpowiedniego rozwiązania i poinstruuje, jak prawidłowo korzystać z wybranej metody