Czym się różnią okulary do komputera od okularów do czytania?

Spis treści


Długotrwała praca z tekstem wymaga skupiania wzroku, co może nadmiernie obciążać nasze oczy i powodować dyskomfort czy zaburzenia widzenia. W przypadku zauważenia u siebie tych problemów warto zastanowić się nad doborem odpowiednich okularów do komputera albo okularów do czytania. Jakie są jednak podstawowe różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami? Sprawdźmy!

Okulary do czytania – idealne dla osób po 40. roku życia

Starzenie się soczewki wewnątrzgałkowej prowadzi do wystąpienia tak zwanej prezbiopii powodującej trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Daje się to we znaki zwłaszcza podczas wykonywania takich czynności jak czytanie książek czy czasopism. Okulary do czytania, które są przeznaczone do odległości około 40 cm, mogą zwiększyć komfort życia, przy czym nie ma potrzeby noszenia ich przez cały czas. Ważne jest jednak, aby były one odpowiednio dobrane. Podstawę stanowi wcześniejsze przeprowadzenie badania optometrycznego w celu dopasowania właściwej mocy optycznej soczewek.

W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się okulary progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie przedmiotów zarówno bliskich, jak i dalekich, a jednocześnie zapewniają płynne przejście pomiędzy poszczególnymi strefami mocy. Warto również wiedzieć o tym, że w przeciwieństwie do okularów do komputera, te przeznaczone do czytania nie są wyposażone w filtr światła niebieskiego. Nie zagwarantują zatem ochrony przed szkodliwym światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany komputerów i smartfonów.

Czym charakteryzują się okulary do komputera?

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor często stanowi przyczynę tak zwanego cyfrowego zmęczenia wzroku. Pojawia się wówczas spadek ostrości widzenia, ból i podrażnienie oczu. Dochodzi bowiem do przeciążenia mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka. Ponadto ekrany komputerów emitują szkodliwe niebieskie światło, zatem praca przed monitorem bez odpowiedniej ochrony wzroku może skutkować nie tylko dyskomfortem i zmęczeniem, ale również w dłuższym czasie uszkodzeniami siatkówki. Mając na uwadze te zagrożenia, warto wyposażyć się w specjalne okulary do komputera, które:

  • posiadają powłokę Blue Control neutralizującą światło niebieskie,
  • sprawdzają się nie tylko podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, lecz także w trakcie przebywania w pomieszczeniach z ledowym, energooszczędnym oświetleniem;
  • niwelują odbicia świetlne dzięki obecności specjalnej powłoki antyrefleksyjnej;
  • wpływają również na jakość naszego snu, gdyż światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny (hormonu wspomagającego zasypianie) w organizmie.

W przeciwieństwie do okularów do czytania, okulary do komputera sprawdzą się także w przypadku osób, które nie mają wady wzroku. Dostępne są tak zwane zerówki, a więc soczewki bez mocy optycznej. Wymienione powłoki pozwolą wówczas efektywnie chronić wzrok i zapewnią cenny komfort widzenia. W tej sytuacji jednak również konieczne jest wykonanie wcześniej badania optometrycznego, aby wykluczyć konieczność zastosowania korekcji wady wzroku.

Wybierz optymalne rozwiązanie z pomocą specjalisty

Indywidualny dobór soczewek jest bardzo ważny, zarówno w przypadku okularów do czytania, jak też okularów do komputera. Uwzględnia się wówczas nie tylko wspomnianą moc optyczną soczewki, lecz także rozstaw źrenic czy też zastosowanie dodatkowych powłok. W celu dopasowania skutecznych rozwiązań warto umówić się na wizytę w naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl. Zapewniamy szczegółową diagnostykę, szeroki wybór produktów i profesjonalne doradztwo.

Para okularów z grubszymi szkłami, idealna do pracy przy komputerze

Przeczytaj również: W jaki sposób soczewki MiYOSMART hamują rozwój krótkowzroczności u dzieci?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są podstawowe różnice między okularami do czytania a okularami do komputera?

Okulary do czytania są przeznaczone dla osób po 40. roku życia z problemami z wyraźnym widzeniem przedmiotów blisko, a okulary do komputera chronią oczy przed szkodliwym światłem niebieskim emitowanym przez ekrany i mają powłoki neutralizujące to światło.

Dla kogo są przeznaczone okulary do czytania?

Okulary do czytania są idealne dla osób po 40. roku życia, które mają trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, zwłaszcza podczas czytania.

Jakie są korzyści z noszenia okularów do komputera?

Okulary do komputera chronią wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim, niwelują odbicia świetlne dzięki powłoce antyrefleksyjnej i mogą wpływać na jakość snu, chroniąc przed światłem hamującym produkcję melatoniny.

Czy osoby bez wady wzroku mogą korzystać z okularów do komputera?

Tak, dla osób bez wady wzroku dostępne są okulary do komputera z soczewkami bez mocy optycznej, zwane zerówkami, które chronią wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim.

Gdzie można dopasować odpowiednie okulary do swoich potrzeb?

Aby dopasować odpowiednie okulary, warto umówić się na wizytę w Salonie Optycznym 123Okulary.pl, gdzie oferują szczegółową diagnostykę, szeroki wybór produktów i profesjonalne doradztwo.