Wysokiej klasy
okulary korekcyjne

Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne umożliwiają prawidłowe widzenie osobom zmagającym się z różnego rodzaju wadami wzroku. Klucz stanowi właśnie ich prawidłowe dopasowanie, dlatego każdorazowo zakup powinien być poprzedzony badaniem wzroku. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl, który znajduje się w Białymstoku.

Okulary korekcyjne – co warto o nich wiedzieć?

Ich głównym zadaniem jest korekcja wad wzroku. Z tego powodu są przeznaczone dla osób borykających się z takimi problemami jak:

  • krótkowzroczność – wówczas moc optyczna oka jest zbyt duża w porównaniu do długości gałki ocznej, w wyniku czego obraz tworzony na siatkówce jest rozmyty; ta wada najczęściej objawia się w dzieciństwie lub w okresie dorastania; utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak nauka w szkole, prowadzenie pojazdów czy uprawianie sportu, gdyż uniemożliwia wyraźne widzenie obiektów w oddali;
  • dalekowzroczność – nazywana również nadwzrocznością – najczęściej wiąże się w pierwszym etapie z zaburzeniami widzenia obiektów znajdujących się blisko, często powoduje także dyskomfort w patrzeniu w dal; przyczynę tej wady stanowi krótsza gałka oczna, gdyż wtedy odbierane przez oko promienie światła skupiają się za siatkówką; bywa szczególnie problematyczna podczas na przykład czytania książek czy oglądania telewizji, a jej uciążliwość wzrasta wraz z wiekiem i wysokością wady;
  • astygmatyzm – wynika z nieprawidłowości w obrębie budowy rogówki lub soczewki, które powodują, że odbierane przez oko światło skupia się w dwóch różnych punktach, co wymaga zastosowania korekcji cylindrycznej dla zapewnienia wyraźnego widzenia zarówno obiektów bliskich, jak i dalekich; brak właściwej korekcji przekłada się na zamglony, nieostry obraz z rozmytymi konturami, złe postrzeganie płaszczyzn i zaburzenie wyczucia przestrzeni, często połączone z bólami głowy;
  • prezbiopia (starczowzroczność) – dotyka przede wszystkim osoby po 40. roku życia, a jej przyczyną są zmiany w soczewce wewnątrzgałkowej – zmniejszenie zdolności akomodacyjnej; utrudnia skupianie wzroku na przedmiotach bliskich; wymaga stosowania okularów biurowych lub szkieł progresywnych.

Te i inne wady wzroku wymagają zastosowania odpowiedniej korekcji – jej brak może doprowadzić do rozwoju problemu lub do wystąpienia uciążliwych dolegliwości (mowa między innymi o zawrotach głowy czy pieczeniu oczu).

okulary korekcyjne białystok

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Soczewki okularowe dobierane są na podstawie wyników badania optometrycznego lub okulistycznego – umożliwiają one bowiem zdiagnozowanie wady wzroku i określenie potrzebnej mocy szkieł. Okulary w wielu przypadkach pełnią jednak funkcję nie tylko medyczną, lecz także estetyczną; stają się częścią naszego wizerunku. Z tego powodu okulary korekcyjne, podobnie jak przeciwsłoneczne, powinny być dopasowane do kształtu twarzy danej osoby. Właściwie dobrane oprawki podkreślą nasze atuty i odwrócą uwagę od ewentualnych niedoskonałości. Przykładowo Pacjentom z okrągłą twarzą proponujemy modele prostokątne, o kanciastych kształtach. Wówczas policzki ulegną wizualnemu wyszczupleniu. Posiadacze twarzy kwadratowej powinni natomiast wybrać lekko zaokrąglone oprawki, dzięki czemu ostre rysy zostaną złagodzone. Znaczenie ma także kolor – ważne, aby był on dopasowany do włosów, brwi czy brody. W tym przypadku wyraźny kontrast nie sprawdza się, zatem na przykład osobom z blond włosami i jasną karnacją będą pasowały złote albo srebrne oprawki.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Samodzielny dobór okularów korekcyjnych – pod kątem zarówno technicznym, jak i wizualnym – bywa problematyczny. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl Pacjenci mogą liczyć na merytoryczne wsparcie podczas całego procesu. Nasza siedziba znajduje się w Białymstoku. Zapraszamy do odwiedzenia nas w celu wykonania niezbędnej diagnostyki oraz dopasowania właściwego sposobu korekcji.