Ortokorekcja – sposób leczenia postępującej krótkowzroczności
Krótkowzroczność jest najczęstszą wadą wzroku, przy której należy nosić okulary korekcyjne albo soczewki kontaktowe. Niepokojący jest bardzo szybki przyrost ilości ludzi krótkowzrocznych oraz coraz większy stopień tej wady. Obecnie osoby zmagające się z tym problemem mają do wyboru jeszcze jedną opcję – chodzi o ortokorekcję. Metoda ta pozwala nie tylko odzyskać ostrość widzenia bez okularów czy soczewek kontaktowych, lecz także, co jest bardzo istotne, spowolnić lub zatrzymać progresję wady wzroku. Zastanawiając się nad wyborem tego rozwiązania, warto odwiedzić nasz Salon Optyczny 123Okulary.pl, który znajduje się w Białymstoku.
Krótkowzroczność – przyczyny i sposoby korekcji
Miopia polega na braku ostrości widzenia przedmiotów ulokowanych daleko. Przyczyną takiego stanu jest zbyt duża moc optyczna lub długość gałki ocznej, w wyniku czego promienie świetlne nie są ogniskowane na siatkówce, lecz przed nią. Nieprawidłowa budowa oka zazwyczaj stanowi skutek predyspozycji genetycznych. Na rozwój tej wady w dużym stopniu wpływa obecny tryb życia – ilość czasu spędzanego w odległościach bliskich, w tym długotrwałe korzystanie z urządzeń cyfrowych. Pacjent zmagający się z tą wadą musi mrużyć oczy, aby wyraźnie przyjrzeć się obiektom w oddali. Często krótkowzroczność połączona jest z astygmatyzmem.
Krótkowzroczność można korygować za pomocą szkieł kontaktowych lub okularowych o ujemnej mocy optycznej. Pozwalają one na przesunięcie skupienia wiązki światła na siatkówkę, jak ma to miejsce w przypadku oka bez występowania wady refrakcji. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak alternatywna metoda, jaką jest zastosowanie soczewek ortokorekcyjnych.
Na czym polega ortokorekcja?
Ważną rolę odgrywają tu specjalistyczne soczewki kontaktowe, które zakłada się na noc. Wpływają one na czasową zmianę krzywizny rogówki. Dzięki temu w ciągu dnia Pacjent może wyraźnie widzieć przedmioty w różnych odległościach i nie potrzebuje już okularów korekcyjnych ani szkieł kontaktowych. Efekty są porównywalne do skutków laserowej operacji wady wzroku, jednak mamy tu do czynienia z pełną odwracalnością oraz brakiem inwazyjności. W taki sposób można korygować krótkowzroczność do -5,0 dioptrii i astygmatyzm rogówkowy do -2,5 dioptrii – choć w praktyce zauważalna jest skuteczność tej metody również w wadach wykraczających poza wskazaną wartość. Efektywność ortosoczewek zależy w dużym stopniu od parametrów rogówki – krzywizn oraz ekscentryczności.
Istotą ortokorekcji poza zapewnieniem wyraźnego widzenia bez pomocy optycznych jest zahamowanie rozwoju krótkowzroczności u dzieci i młodzieży, która przy wysokich wadach jest przyczyną poważnych chorób oczu, w tym głównie siatkówki.
Zastanawiając się nad tym rozwiązaniem, warto wiedzieć, że:
- soczewki ortokeratologiczne są projektowane na indywidualne zamówienie – tak, aby całkowicie odpowiadały budowie oka danego Pacjenta;
- przed doborem produktu konieczne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego (oceny stanu przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, badania refrakcji, komputerowego badania topografii rogówki oraz przygotowania jej mapy);
- Pacjent uczy się zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych podczas tak zwanej wizyty aplikacyjnej u optometrysty;
- ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja soczewek, a ponadto mają one maksymalnie dwuletni termin ważności;
- konieczne są wizyty kontrolne, podczas których specjalista może ocenić efekty terapii oraz stan soczewek;
- metoda sprawdza się w przypadku zarówno dzieci i młodzieży, jak też osób dorosłych.
Poza pielęgnacją samych soczewek ortokorekcyjnych należy dbać również o swoje oczy. Podstawę stanowią częste przerwy w pracy wzrokowej w bliży. Kluczowe jest również używanie okularów przeciwsłonecznych chroniących wzrok przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
Dobór ortokorekcji z pomocą optometrysty
Salon Optyczny 123Okulary.pl jako jeden z nielicznych w okolicy Białegostoku i województwie podlaskim posiada w swojej ofercie ortosoczewki. Zespół specjalistów zapewnia profesjonalne wsparcie w procesie dopasowania odpowiedniego modelu. Udzieli także niezbędnych instrukcji w kwestii prawidłowego używania oraz pielęgnowania szkieł kontaktowych.