Spis treści
- Krótkowzroczność – przyczyny i objawy
- Sposób działania soczewek MiYOSMART
- Zapraszamy do skorzystania ze specjalistycznej pomocy
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Miopia to najczęściej występująca wada wzroku. Z jej objawami borykają się coraz młodsi Pacjenci – często w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym. Charakterystyczna jest dla niej także szybka progresja, choć istnieją sposoby, aby temu zapobiec. W tym celu warto sprawdzić, w jaki sposób soczewki MiYOSMART hamują rozwój krótkowzroczności u dzieci. Opisywane produkty posiadamy w ofercie naszego Salonu Optycznego 123 Okulary.pl.
Krótkowzroczność – przyczyny i objawy
W przypadku oka bez wady refrakcji promienie światła odbierane przez gałkę oczną skupiane są na siatkówce. Jeśli ewentualne zaburzenia w tym zakresie powodują skupianie promieni przed siatkówką, u Pacjenta pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów ulokowanych daleko – mimo braku tego kłopotu przy bliskiej odległości od obiektu. Ze względu na formę wspomnianych zaburzeń wyróżniamy krótkowzroczność:
- osiową – najczęstszy rodzaj miopii, wynikający z nadmiernej długości osiowej gałki ocznej i braku dopasowania mocy optycznej oka;
- krzywiznową – występuje, gdy rogówka lub soczewka ma zbyt stromą krzywiznę i wynikająca z tego moc optyczna jest za duża do długości osiowej oka;
- refrakcyjną – tutaj powodem nieprawidłowego odbierania promieni świetlnych przez oko jest nadmierny współczynnik załamania soczewki (temu stanowi często towarzyszą inne choroby, jak cukrzyca czy zaćma).
Jak wspomniano, miopia objawia się w dzieciństwie i przez lata postępuje – zazwyczaj do 20-25. roku życia. Jej przyczynę stanowią uwarunkowania genetyczne, a także częste korzystanie z urządzeń cyfrowych. Charakterystycznym objawem tej przypadłości jest mrużenie oczu w celu przyjrzenia się obiektom w oddali. Zdarza się, że Pacjent zmaga się dodatkowo z bólami głowy i uczuciem zmęczenia wzroku. Aby zniwelować problemy stosuje się zwykle okulary korekcyjne, tak zwane minusy. W przypadku dzieci możliwe jest również zastosowanie specjalnych modeli MiYOSMART, które hamują rozwój krótkowzroczności.
Sposób działania soczewek MiYOSMART
Opisywane produkty wykorzystują w swoim działaniu innowacyjną technologię D.I.M.S opracowaną we współpracy z The Hong Kong Politechnic University, zakładającą zastosowanie mikrosegmentów krótkowzrocznego rozogniskowania (przypominających kształtem plaster miodu) w szkłach okularowych. Obszar ten jest połączony ze strefą ostrego widzenia, co przekłada się na możliwość spowolnienia progresji wady wzroku w znacznie efektywniejszy sposób niż w przypadku zastosowania klasycznych soczewek jednoogniskowych.
Wiedza o tym, w jaki sposób soczewki MiYOSMART hamują rozwój krótkowzroczności u dzieci, nie wystarczy – dobór korekcji każdorazowo powinien być konsultowany ze specjalistą oraz poprzedzony optometrycznym badaniem wzroku. Aby skutecznie zapobiegać progresji tej wady u swojego dziecka, warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie optometrysty. Ważną rolę odgrywa też odpoczynek oczu – należy przypominać podopiecznemu o częstych przerwach podczas na przykład długotrwałego używania komputera. Niektórym młodym Pacjentom trzeba przypominać również o częstszym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu (jak wskazują badania, może to spowolnić rozwój miopii).
Zapraszamy do skorzystania ze specjalistycznej pomocy
Osoby zastanawiające się nad tym, w jaki sposób soczewki MiYOSMART hamują rozwój krótkowzroczności u dzieci, i czy faktycznie warto zdecydować się na to rozwiązanie, zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu optycznego. Od lat zajmujemy się dobieraniem skutecznych metod korekcji wad wzroku, a w ofercie posiadamy wiele rodzajów szkieł okularowych i soczewek kontaktowych. Jesteśmy w stanie doradzić, jaka opcja w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Przekażemy także wszelkie niezbędne zalecenia w kwestii właściwego dbania o wzrok. Zapewniamy profesjonalne wsparcie zarówno dzieciom i młodzieży, jak też osobom dorosłym
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawek okularowych?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest miopia i u jakiej grupy wiekowej najczęściej się pojawia?
Miopia to wada wzroku, gdzie promienie światła skupiają się przed siatkówką, powodując problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów z daleka. Objawia się ona coraz częściej u młodszych pacjentów, w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym.
Jakie są rodzaje krótkowzroczności i czym się charakteryzują?
Wyróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności: osiową, gdzie problem wynika z nadmiernej długości gałki ocznej; krzywiznową, związaną z zbyt stromą krzywizną rogówki lub soczewki; refrakcyjną, gdzie powodem jest nadmierny współczynnik załamania soczewki. Każdy z tych typów różni się przyczyną i charakterystycznymi zaburzeniami w odbieraniu promieni świetlnych.
Jakie są objawy miopii i jak można ją leczyć?
Charakterystycznymi objawami miopii są mrużenie oczu przy patrzeniu na odległe obiekty oraz możliwe bóle głowy i uczucie zmęczenia wzroku. W celu korekcji stosuje się okulary korekcyjne, a u dzieci także specjalne modele soczewek MiYOSMART, które hamują rozwój krótkowzroczności.
W jaki sposób działają soczewki MiYOSMART?
Soczewki MiYOSMART wykorzystują innowacyjną technologię D.I.M.S, zakładającą użycie mikrosegmentów krótkowzrocznego rozogniskowania w szkłach okularowych. Obszar ten jest połączony ze strefą ostrego widzenia, co pozwala na spowolnienie progresji wady wzroku efektywniej niż przy zastosowaniu klasycznych soczewek jednoogniskowych.
Jak można skutecznie zapobiegać progresji miopii u dzieci?
Aby skutecznie zapobiegać progresji miopii u dzieci, warto stosować specjalne soczewki MiYOSMART, pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u optometrysty, umożliwić odpoczynek oczu poprzez częste przerwy podczas używania komputera oraz zachęcić do częstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu, co może spowolnić rozwój wady wzroku.