Okulary do komputera – skuteczna
ochrona przed światłem niebieskim

Nie od dziś wiadomo, że długotrwała praca przed monitorem nie wpływa pozytywnie na stan naszych oczu. Obecnie trudno jednak wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń, a wiele osób korzysta z nich przez znaczną część dnia z powodu pracy zawodowej. W takiej sytuacji ochronę wzroku mogą zapewnić specjalne okulary do komputera dostępne w ofercie Salonu Optycznego 123Okulary.pl w Białymstoku. Zachęcamy do zapoznania się z ich działaniem oraz najważniejszymi zaletami.

Dlaczego warto zakupić okulary ochronne do komputera?

Długie godziny spędzane przed monitorem sprawiają, że pojawiają się różne dolegliwości, takie jak ból, pieczenie i podrażnienie oczu oraz spadek ostrości widzenia. Powodem takiego stanu niekoniecznie jest wada wzroku – prawdopodobnie przyczynę stanowi tak zwane cyfrowe zmęczenie wzroku. Mamy z tym do czynienia, kiedy przez długi czas koncentrujemy spojrzenie w jednym punkcie albo gdy jasność ekranu, w który się wpatrujemy, nie została dopasowana do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dochodzi wówczas do przeciążenia mięśni rzęskowych odpowiadających za akomodację oka, a więc zdolność ostrego widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Zmęczenie wzroku wiąże się natomiast z dolegliwościami nie tylko w obrębie oczu, lecz także kręgosłupa (przybliżanie się do monitora skutkuje przyjmowaniem nienaturalnej pozycji). Często towarzyszą mu także bóle głowy i trudności z koncentracją.

Cyfrowe zmęczenie wzroku to jednak niejedyne zagrożenie wynikające z wielogodzinnego wpatrywania się w monitor bez posiadania specjalnych okularów do pracy przy komputerze. Długotrwała ekspozycja gałki ocznej na szkodliwe niebieskie światło emitowane przez ekrany może prowadzić do uszkodzeń siatkówki, w tym zwyrodnień plamki żółtej. Dotyczy to także dzieci, których oczy są szczególnie wrażliwe na negatywny wpływ różnego rodzaju czynników, w tym właśnie światła niebieskiego. Warto zatem postawić na opisywany sposób ochrony wzroku, zwłaszcza że zmniejsza on też uciążliwość powodowaną sztucznym oświetleniem (na przykład ledowym).

okulary ochronne do komputera białystok

Działanie okularów do komputera

Okulary ochronne do komputera to rozwiązanie przeznaczone również dla osób, które nie mają wady wzroku, a więc nie potrzebują szkieł korekcyjnych. Ich oczy także narażone są na szkodliwość światła niebieskiego, a wzrok ulega zmęczeniu. W opisywanej sytuacji można zamówić tak zwane zerówki, czyli oprawki wyposażone w soczewki bez mocy optycznej, lecz posiadające specjalne powłoki takie jak:

  • powłoka antyrefleksyjna – jej zadaniem jest niwelowanie odbić świetlnych, dlatego pełni ważną funkcję też w szkłach do jazdy samochodem; odpowiada ponadto za poprawę ostrości i kontrastu, a to wpływa na jakość widzenia;
  • Blue Control – neutralizuje światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów (a także przez słońce czy energooszczędne oświetlenie); w ten sposób zapobiega suchości, podrażnieniu i zaczerwienieniu oczu; może też wspierać walkę z bezsennością, gdyż kontakt ze światłem niebieskim powoduje zahamowanie produkcji melatoniny, czyli hormonu wspomagającego zasypianie.

Dobrze dobrane okulary do komputera będą doskonale spełniać swoją funkcję ochronną, jednak chcąc jeszcze efektywniej dbać o swój wzrok, warto pamiętać między innymi o specjalnych ćwiczeniach podczas przerw w pracy. Mowa na przykład o częstym odwracaniu wzroku od komputera w celu skierowania spojrzenia na przedmiot ulokowany w oddali.

Znajdź odpowiedni model dla siebie

Zastanawiając się nad zakupem okularów do pracy przy komputerze, warto odwiedzić nasz Salon Optyczny 123Okulary.pl, który znajduje się w Białymstoku. Początkowo zbadamy Twój wzrok, aby stwierdzić, czy wystarczą zerówki z odpowiednimi powłokami, czy też konieczne będzie zastosowanie szkieł o określonej mocy. Zapewniamy szeroki wybór okularów i soczewek kontaktowych oraz profesjonalną pomoc w trakcie zakupów.