Specjalistyczne soczewki kontaktowe
– w przypadku stożka rogówki, wysokich
wad refrakcji i bezsoczewkowości (afakii)

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność jako wygodna alternatywa dla klasycznych okularów korekcyjnych. Podobnie jak szkła okularowe muszą być jednak idealnie dopasowane pod względem mocy do konkretnego problemu, z którym boryka się dana osoba. Co jednak w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia ze skomplikowanymi wadami wzroku lub chorobami rogówki? Wówczas rozwiązanie stanowią specjalistyczne soczewki kontaktowe. Można je zamówić w Salonie Optycznym 123Okulary.pl w Białymstoku.

Czym wyróżniają się soczewki kontaktowe specjalistyczne?

Te modele soczewek nazywane są też twardymi lub sztywnymi gazoprzepuszczalnymi (RGP/RCL), ponieważ nie zawierają wody ani nie przylegają bezpośrednio do oka (pływają w warstwie filmu łzowego), przez co mają znacznie sztywniejszą strukturę niż soczewki miękkie. Do ich produkcji stosuje się zazwyczaj gazoprzepuszczalne tworzywo RGP, które zapewnia wysoką trwałość i komfort noszenia. Wpływa też na dłuższą żywotność produktu przy braku czasochłonnej pielęgnacji poza czyszczeniem i przechowywaniem zgodne z zaleceniami producenta. W tym celu należy zakupić płyn przeznaczony właśnie do specjalistycznych soczewek kontaktowych oraz okresowo dokonywać odbiałczania przy zastosowaniu odpowiednich preparatów. Okres użytkowania wynosi od roku do dwóch lat i zależy przede wszystkim od jakości pielęgnacji.

Alternatywą dla typowych modeli RGP/RCL są wersje hybrydowe, które łączą elementy i zalety soczewek sztywnych i miękkich. Dobre widzenie zapewnia sztywna centralna część otoczona miękkim kołnierzem stabilizującym. W przypadku tego rodzaju na uwagę zasługują wysoki komfort użytkowania oraz dobra jakość widzenia. Zalecany jest zwłaszcza dla osób, które nie mogą użytkować standardowych modeli miękkich i sztywnych oraz spędzających dużo czasu w zapylonym środowisku. Okres wymiany wynosi 6 miesięcy.

soczewki kontaktowe specjalistyczne białystok

Zakres zastosowań

To rozwiązanie przeznaczone jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci czy młodzieży. Przemyślana, specyficzna budowa opisywanych produktów to konieczność ze względu na fakt, iż mają one nadawać rogówce określony kształt w zależności od specyfiki problemu Pacjenta. Wybór soczewek kontaktowych specjalistycznych zalecamy przede wszystkim osobom zmagającym się z tak zwanym stożkiem rogówki. Nie jest to choroba wyleczalna, jednak istnieje możliwość zahamowania jej rozwoju i skorygowania problemów dotyczących niewyraźnego widzenia. W jej diagnostyce ważną rolę odgrywa badanie topografii rogówki – pozwala na wykrycie zmian nawet na początkowym etapie. Z użyciem specjalistycznych soczewek kontaktowych chory może ponownie wykonywać codzienne czynności, w tym także prowadzić samochód. W sytuacji choroby w zaawansowanym stadium niekiedy konieczny okazuje się przeszczep rogówki.

Wybór soczewek twardych polecamy też w przypadku:

  • wysokiego albo nieregularnego astygmatyzmu;
  • wysokiej krótkowzroczności lub nadwzroczności;
  • nieregularnego kształtu rogówki spowodowanego na przykład urazem mechanicznym;
  • zespołu suchego oka;
  • zwyrodnienia brzeżnego przezroczystego;
  • bezsoczewkowości (afakii);
  • przebytym przeszczepie rogówki.

W wymienionych przypadkach zastosowanie okularów lub miękkich soczewek kontaktowych nie przyniesie oczekiwanych efektów i Pacjent wciąż będzie zmagał się z brakiem wystarczającej ostrości widzenia.

Dobór odpowiednich rozwiązań z pomocą specjalistów

Osoby zmagające się ze skomplikowanymi wadami wzroku zapraszamy do odwiedzenia naszego Salonu Optycznego 123 Okulary.pl. Jesteśmy dostępni w Białymstoku. W naszej siedzibie przeprowadzamy badania, które odgrywają ważną rolę w procesie doboru właściwych szkieł okularowych czy kontaktowych. Przed zaproponowaniem konkretnych opcji wykonujemy pomiar refrakcji i krzywizny rogówki, a w uzasadnionych przypadkach dodatkowo wykonywana jest topografia rogówki, sprawdzamy ostrość wzroku bez korekcji i w optymalnej korekcji. To pozwala nam na zamówienie produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb danego Pacjenta.

Osoby korzystające z naszych usług mogą także liczyć na merytoryczne doradztwo w zakresie instruktażu obsługi i właściwej pielęgnacji. Nauczymy Cię, jak prawidłowo nakładać i zdejmować soczewki kontaktowe oraz podpowiemy, jak je czyścić i przechowywać. Udzielimy też wszelkich zaleceń w kwestii częstotliwości wizyt kontrolnych. Warto skontaktować się z naszą kadrą specjalistów, aby zapisać się na badanie.