Miękkie soczewki kontaktowe
na różne wady wzroku

Szkła kontaktowe należą do wygodnych, estetycznych rozwiązań, dlatego stanowią popularną alternatywę dla klasycznych okularów korekcyjnych. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje, jednak najczęściej stosuje się miękkie soczewki kontaktowe. Od twardych różnią się przede wszystkim budową i przeznaczeniem. Obie wersje można jednak zakupić w naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl, który znajduje się w Białymstoku. Zapraszamy do skorzystania z kompleksowej oferty.

Soczewki kontaktowe miękkie a twarde

Jak zostało wspomniane, różnica pomiędzy tymi produktami tkwi w budowie. Te pierwsze mają elastyczną strukturę, co sprawia, że bez problemu dopasowują się do oka. Charakterystyczna jest dla nich duża zawartość wody, która wpływa na miękkość i gazoprzepuszczalność produktu – to bardzo ważne, gdyż rogówka potrzebuje stałego napływu tlenu. Soczewki kontaktowe miękkie są komfortowe w noszeniu, a także łatwe w zakładaniu czy zdejmowaniu. Można je znaleźć w wielu wersjach kolorystycznych.

Soczewki specjalistyczne (soczewki twarde RGP/RCL) przeznaczone są dla osób zmagających się ze skomplikowanymi wadami wzroku, zwłaszcza z dużym astygmatyzmem. Ich zastosowanie konieczne jest także w przypadku Pacjentów chorujących na stożek rogówki (schorzenie powoduje zmianę kształtu rogówki z kulistego na stożkowaty oraz jej ścieńczenie, w wyniku czego pojawiają się istotne problemy z ostrością widzenia). Wykonuje się je na indywidualne zamówienie, ponieważ wymagają bardzo precyzyjnego dopasowania do oka Pacjenta. W przeciwieństwie do wersji miękkiej nie spełniają funkcji kosmetycznej.

soczewki kontaktowe miękkie białystok

Rodzaje miękkich soczewek kontaktowych

Produkty te mogą korygować różne wady wzroku, zatem wyróżniamy ich kilka typów przeznaczonych do odmiennych zastosowań. Dostępne są opcje:

  • sferyczne – sprawdzają się w przypadku krótkowzroczności i nadwzroczności; korygują nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych; mogą mieć moc dodatnią lub ujemną;
  • toryczne, czyli soczewki na astygmatyzm – mają nierównomierną grubość, gdyż ich zadaniem jest korygowanie różnych krzywizn rogówki; wymagają odpowiedniego ułożenia na oku, aby móc efektywnie spełniać swoją funkcję;
  • multifokalne – dedykowane Pacjentom borykającym się z prezbiopią, czyli starczowzrocznością; działają podobnie jak okulary progresywne, gdyż umożliwiają wyraźne widzenie na różne odległości;
  • pozwalające wyraźnie widzieć i jednocześnie hamować tempo przyrostu krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Soczewki kontaktowe miękkie mogą też różnić się częstotliwością wymiany. Do wyboru mamy wersje jednodniowe, w przypadku których nie jest konieczna codzienna pielęgnacja. Każdorazowo nakładamy nowy produkt, co wiąże się z brakiem ryzyka kontaktu z zanieczyszczeniami w razie niewystarczającej higieny. Wybierając wariant miesięczny, oszczędzamy pieniądze, jednak musimy wyposażyć się w specjalistyczny płyn i pojemnik do przechowywania oraz poświęcić kilka chwil na czyszczenie bezpośrednio po zdjęciu.

Jak dobrać odpowiednie soczewki?

Przede wszystkim należy skorzystać z pomocy specjalisty, nawet jeśli nosiliśmy wcześniej okulary korekcyjne – w recepcie na okulary nie znajdziemy istotnych parametrów, takich jak krzywizna czy średnica soczewki, a moce soczewek nie zawsze będą takie same jak w okularach. Ponadto przed zakupem konkretnego modelu konieczne jest sprawdzenie, czy u danego Pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do wyboru takiego sposobu korekcji wady wzroku. Optometrysta wykona niezbędne badania wzroku, zapozna się z indywidualnymi potrzebami i stylem życia Pacjenta – na tej podstawie wskaże konkretny produkt sprawdzonej marki po wcześniejszej ocenie dopasowania zaleconych modeli do oczu Pacjenta oraz określeniu właściwej mocy i konstrukcji optycznej.

W naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl w Białymstoku zapewniamy szeroki wybór rozwiązań oraz kompleksowe wsparcie podczas zakupów. Udzielamy też szczegółowych zaleceń w kwestii poprawnej pielęgnacji szkieł kontaktowych.