Różne rodzaje soczewek kontaktowych
w naszej ofercie

Soczewki kontaktowe nie bez powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem osób zmagających się z różnymi wadami wzroku. Należą przede wszystkim do wygodnych rozwiązań, a ponadto są w zasadzie niewidoczne. Można w nich swobodnie uprawiać sport i wykonywać wszelkie inne czynności, które w przypadku okularów mogłyby wiązać się z ryzykiem uszkodzenia szkieł. W naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl dostępne są różne rodzaje tych produktów. Zachęcamy mieszkańców Białegostoku i innych miast do zapoznania się z asortymentem.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Dobór szkieł kontaktowych, podobnie jak okularów korekcyjnych, powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą. To pozwoli dopasować właściwe parametry, aby zapewnić Pacjentowi ostrość widzenia. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy:

  • soczewki miękkie – najpopularniejsze, elastyczne, szybko dopasowujące się do oka; wyróżnia je wysoki stopień uwodnienia oraz wysoka przepuszczalność tlenu; mogą też pełnić funkcję kosmetyczną (umożliwiają czasową zmianę koloru tęczówki) albo ochronną (wykorzystuje się je w roli opatrunku w sytuacji urazu rogówki);
  • soczewki specjalistyczne, nazywane również twardymi (RGP/RCL) – wykonywane na indywidualne zamówienie, gdyż stosuje się je przede wszystkim przy dużym astygmatyzmie, stożku rogówki, wysokiej krótkowzroczności i nadwzorczności oraz bezsoczewkowości (afakii); sztywna konstrukcja powoduje początkowo większy dyskomfort dla użytkownika w porównaniu do miękkiej, jednak po okresie adaptacji z reguły są lepiej akceptowane, zwłaszcza że zapewniają lepszą optykę widzenia; w większości przypadków są stosowane, gdy korekcja okularowa lub kontaktowa modelami miękkimi nie daje zadowalających efektów, jednak bardzo dobra jakość widzenia i docelowo lepszy komfort powodują, że jest duża grupa użytkowników wybierających to rozwiązanie jako alternatywę dla wymienionych metod.
soczewki kontaktowe białystok

Opisywane produkty różnią się pod względem między innymi budowy – wówczas wyróżniamy wersje sferyczne (do korekty krótkowzroczności i dalekowzroczności), multifokalne (dla osób zmagających się ze starczowzrocznością) oraz toryczne, które sprawdzają się w przypadku astygmatyzmu. Kolejnym rozwiązaniem są modele pozwalające dodatkowo kontrolować przyrost krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Co więcej, miękkie szkła kontaktowe można zakupić w wersji jednodniowej lub miesięcznej. Te pierwsze wiążą się z brakiem konieczności codziennego czyszczenia i zakupu specjalnego płynu wielofunkcyjnego – są zatem idealne dla alergików, gdyż taki płyn niekiedy powoduje reakcje alergiczne. Codzienna wymiana soczewek to też brak ryzyka kontaktu z ewentualnymi pozostałymi na powierzchni produktu alergenami czy zanieczyszczeniami powodującymi infekcje. Wybór wersji miesięcznej to natomiast oszczędność pieniędzy. Odpowiednia dbałość o higienę przekłada się na zapobieganie chorobom wywoływanym przez zanieczyszczenia. Do tego konieczna jest jednak codzienna właściwa pielęgnacja soczewek. Wówczas soczewki twarde mogą mieć nawet 2-letni okres użytkowania.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

W przypadku wyboru wariantu miesięcznego musimy wyposażyć się w specjalny płyn wielofunkcyjny, który w swoim składzie zawiera środki dezynfekujące, czyszczące, nawilżające i umożliwiające płukanie produktu, oraz pojemnik do przechowywania. Po ściągnięciu szkła kontaktowego należy delikatnie przecierać jego powierzchnię palcem, używając do tego poleconego przez specjalistę płynu. Następnie należy umieścić produkt w pojemniku i zalać świeżym płynem. Między innymi takie same zasady w kwestii odpowiedniej higieny i pielęgnacji dotyczą też ortosoczewek mających na celu hamowanie postępu krótkowzroczności – zakładane na czas snu delikatnie zmieniają w sposób całkowicie odwracalny kształt krzywizny rogówki, co zapewnia ostrość widzenia w ciągu dnia. Mogą je nosić zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów

Osoby zainteresowane zakupem soczewek kontaktowych zachęcamy do odwiedzenia naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl. Przyjmujemy Pacjentów w Białymstoku. Wykonujemy niezbędne badania optometryczne, dobieramy skuteczne rozwiązanie, a także udzielamy instrukcji w kwestii właściwego użytkowania. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, co pozwala nam zapewniać asortyment wysokiej jakości.