Wybierz okulary przeciwsłoneczne
wysokiej jakości

Intensywne promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na nasz wzrok – może go nawet nieodwracalnie uszkodzić. Warto zatem zadbać o odpowiednią ochronę oczu nie tylko podczas letnich dni. Również w trakcie innych pór roku dobrym pomysłem będzie używanie okularów przeciwsłonecznych. Produkty te powinny jednak charakteryzować się wysoką jakością, aby móc dobrze spełniać swoją funkcję. W wyborze odpowiedniego modelu chętnie pomogą specjaliści z Salonu Optycznego 123Okulary.pl w Białymstoku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Stopień szkodliwości promieniowania słonecznego dla wzroku

Naszym oczom szkodzi promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe. Istnieją jego trzy rodzaje, które różnią się długością fali – oznaczamy je literami A, B i C. Do naszej planety dociera głównie promieniowanie UVA, jednak podczas słonecznych dni jego wartość zdecydowanie przewyższa tą niezbędną do prawidłowego widzenia. Długotrwała ekspozycja oczu na jego działanie jest niebezpieczna, również dla tkanek wewnętrznych. Może to wpływać na wystąpienie:

  • podrażnień w obrębie oka – dochodzi bowiem do nadmiernego wysychania jego powierzchni;
  • zaćmy – czyli postępującego zmętnienia soczewki; choroba w przypadku braku odpowiedniego leczenia może doprowadzić do ślepoty;
  • zapalenia spojówek – stanu zapalnego błony śluzowej na tylnej powierzchni powiek i gałce ocznej; objawia się w postaci między innymi zaczerwienienia gałki ocznej, łzawienia oczu, ich pieczenia i swędzenia;
  • tak zwanej ślepoty śnieżnej – jej przyczynę stanowi oparzenie nabłonka rogówki i spojówki; wiąże się z silnym bólem oka, a także z innymi dolegliwościami, takimi jak opuchlizna powiek czy światłowstręt;
  • skrzydlika oka – specyficznej narośli w formie włóknisto-naczyniowej błony na spojówce; powoduje uczucie dyskomfortu oraz chwilowe zaburzenia ostrości widzenia;
  • AMD – zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, jednak promieniowanie UV może przyczynić się do cięższego przebiegu choroby i wystąpienia nieodwracalnych zmian w plamce żółtej odpowiadającej za wyraźne widzenie; opisywane schorzenie jest jedną z głównych przyczyn ślepoty osób dorosłych.
okulary przeciwsłoneczne białystok

Zagrożeń jest wiele, a unikanie ekspozycji na światło słoneczne nie zawsze okazuje się możliwe. W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się okulary przeciwsłoneczne. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż modele dostępne w supermarketach, na bazarach czy na stacjach benzynowych zazwyczaj nie posiadają niezbędnych filtrów, aby skutecznie chronić nasz wzrok. W przypadku braku filtra źrenice nie będą się zwężać, lecz rozszerzać, przez co pochłoną jeszcze więcej promieniowania UV, więc zamiast chronić nasz wzrok, szybciej go uszkadzamy. Pamiętajmy też, że oczy dzieci są bardziej narażone na negatywne działanie UV, zatem powinniśmy chronić ich najważniejszy zmysł od najmłodszych lat.

Jakie okulary przeciwsłoneczne warto kupić?

Podczas zakupu odpowiednich okularów należy zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Jak wspomniano, szczególnie ważną rolę odgrywa filtr promieniowania UV. Produkt powinien być wyposażony w certyfikat z informacją o specyfikacji filtra – warto postawić na wartość 400, gdyż tylko taka może zapewnić potrzebną ochronę. Istotna jest też kategoria filtra określana w numerach od 1 do 4. Informuje nas o tym, jaki procent światła jest przepuszczany przez soczewkę.

W wielu przypadkach dobrze sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z dodatkowym filtrem polaryzacyjnym – niweluje on odblaski świetlne, co ma duże znaczenie między innymi podczas jazdy samochodem. Osoby z wadą wzroku, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, powinny zastanowić się natomiast nad zakupem tak zwanych szkieł fotochromowych Transitions, które automatycznie przyciemniają się pod wpływem oświetlenia.

Szeroki wybór modeli w ofercie Salonu Optycznego 123Okulary.pl

Chcąc mieć pewność, że okulary przeciwsłoneczne zapewnią niezbędną ochronę podczas słonecznych dni, warto zakupić je w sprawdzonym salonie optycznym. Mieszkańców Białegostoku i okolic zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Posiadamy nie tylko modele z filtrem promieniowania UV, lecz także okulary przeznaczone do pracy biurowej, do komputera czy też szkła progresywne. Zapewniamy rozsądne ceny i profesjonalne doradztwo podczas zakupów – również w kwestii dopasowania oprawek do kształtu twarzy i typu urody.