Odpowiednia pielęgnacja
soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku stanowią wygodne rozwiązanie, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby móc właściwie spełniać swoją funkcję i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia. Specjaliści z Salonu Optycznego 123Okulary.pl zapewniają profesjonalną pomoc w tym zakresie – chętnie udzielą szczegółowych instrukcji w kwestii prawidłowego użytkowania opisywanych produktów. Aby skorzystać z merytorycznego doradztwa, warto odwiedzić nas w Białymstoku.

Właściwa pielęgnacja krok po kroku

Właściciele soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku powinni wyposażyć się we wskazany przez optometrystę płyn oraz pojemnik do przechowywania. Sól fizjologiczna nie może stanowić jedynej substancji do czyszczenia i dezynfekcji. Każdorazowo przed dotknięciem produktu konieczne jest dokładne umycie rąk. Czynność ta musi poprzedzać między innymi zdejmowanie szkieł kontaktowych. Ręce powinniśmy wytrzeć ręcznikiem bezpyłowym, aby nie przenieść dodatkowych zanieczyszczeń. Po wyjęciu soczewki z oka należy delikatnie wyczyścić ją, pocierając palcem, z użyciem specjalnego płynu. Kontynuujmy pocieranie powierzchni przez około 20 sekund – tak, aby usunąć pył, pozostałości kosmetyków czy też osady białkowe i lipidowe. Kolejnym krokiem pielęgnacji soczewek jest ich opłukanie, również z zastosowaniem płynu.

Tak wyczyszczone szkło kontaktowe umieszczamy w suchym, czystym pojemniku i zalewamy je świeżym płynem (musi być w nim całkowicie zanurzone). Dzięki temu możliwe będzie zlikwidowanie wszelkich osadów i zanieczyszczeń mogących doprowadzić do infekcji oka. Pamiętajmy, aby zwracać szczególną uwagę na termin przydatności płynu.

pielęgnacja soczewek białystok

Jak dobrać płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych?

Płyny pielęgnacyjne dzielą się na dwie podstawowe grupy – wyróżniamy wariant:

  • multifunkcyjny – nazwa tej kategorii jest powiązana z faktem, iż opisywany produkt może odpowiadać za czyszczenie, dezynfekcję, płukanie oraz za nawilżenie; to popularna, łatwa w użyciu opcja;
  • oksydacyjny – nie zawiera konserwantów, zatem sprawdzi się w przypadku alergików; jego działanie bazuje na procesie neutralizacji, który musi trwać co najmniej 6 godzin.

Poszczególne produkty różnią się zatem sposobem działania, lecz nie da się wskazać, który z nich jest jednoznacznie najlepszy. Dobór powinien opierać się na indywidualnych preferencjach i potrzebach – należy wziąć pod uwagę między innymi rodzaj stosowanych szkieł kontaktowych czy stopień wrażliwości oczu. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup konkretnego płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych wskazanego przez optometrystę, który zajął się dopasowaniem sposobu korekcji wady wzroku. W naszej ofercie można znaleźć sprawdzone artykuły pochodzące od renomowanych producentów.

Zadbaj o swoje oczy z profesjonalną pomocą

Pamiętajmy, że higiena soczewek to nie wszystko. Ważne jest także odpowiednie dbanie o własne oczy. Niezależnie od tego, czy nosimy soczewki kontaktowe miękkie, czy też twarde lub ortosoczewki, powinniśmy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do specjalisty oraz szybko reagować w razie wystąpienia objawów infekcji. Mowa o takich dolegliwościach jak uczucie swędzenia i pieczenia w obrębie oka, światłowstręt czy też zaczerwienienie gałki ocznej.

W celu skorzystania z merytorycznego doradztwa w zakresie doboru, użytkowania oraz zakupu akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji soczewek zachęcamy do odwiedzenia naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl. Jesteśmy dostępni w Białymstoku. Zapewniamy kompleksową ofertę oraz rozsądne ceny.