Optometryczne badanie wzroku
i dobór odpowiedniej korekcji

Czynniki, z którymi mamy styczność na co dzień – takie jak promieniowanie słoneczne, sztuczne oświetlenie ledowe, smog, ekrany komputerów i smartfonów oraz długi okres przebywania w pomieszczeniach – w negatywny sposób wpływają na nasz wzrok, a najczęstszymi objawami są zaburzenia wyraźnego widzenia, zmęczenie i łzawienie oczu, bóle oczu i głowy, problemy z czytaniem. Mając tego świadomość, warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty. Profilaktyczne optometryczne badanie wzroku umożliwia wykrycie problemu na wczesnym etapie i zapobieganie jego rozwojowi. Można je wykonać w naszym Salonie Optycznym 123Okulary.pl ulokowanym w Białymstoku.

Na czym polega badanie wzroku u optometrysty?

Cały proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego specjalista pozyskuje informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, stylu życia albo ewentualnych objawów problemów z widzeniem Pacjenta. To szczególnie istotny etap w przypadku osób, które wcześniej zmagały się z wadą wzroku – w takiej sytuacji warto zabrać ze sobą poprzednie okulary. Następnie można przejść do kolejnych etapów optometrycznego badania wzroku takich jak:

  • komputerowy pomiar wady wzroku – weryfikacja wady za pomocą autorefraktokeratometru, określenie krzywizn rogówki;
  • topografia rogówki – wykonywana w uzasadnionych przypadkach, w tym podczas doboru soczewek kontaktowych twardych i ortokorekcji;
  • badanie podmiotowe z aktywnym udziałem Pacjenta w celu określenia występujących wad wzroku i zaburzeń, w tym widzenia obuocznego (takich jak zez, niedowidzenie) oraz zaproponowania optymalnej korekcji okularowej/kontaktowej, a w razie potrzeby sformułowania dodatkowych zaleceń;
  • omówienie wyników z Pacjentem oraz dobór właściwych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Wszystkie wymienione czynności realizuje optometrysta, czyli osoba specjalizująca się w rozwiązywaniu problemów z widzeniem. W przeciwieństwie do okulisty nie diagnozuje chorób oczu i nie przeprowadza leczenia oraz zabiegów chirurgicznych w obrębie gałki ocznej. Może natomiast wykryć wadę wzroku, a następnie wskazać odpowiedni sposób korekcji. Specjaliści z naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl zaproponują różne rozwiązania – w ofercie posiadamy soczewki kontaktowe, w tym także specjalistyczne i ortokeratologiczne, oraz okulary progresywne, biurowe czy też przeznaczone dla kierowców.

badanie wzroku

Jak często należy zgłaszać się na optometryczne badanie wzroku?

Zalecana częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od indywidualnych czynników, takich jak wiek. Im starsi jesteśmy, tym częściej powinniśmy odwiedzać specjalistę. Zwłaszcza po 40. roku życia, kiedy zanika naturalna akomodacja oka, konieczne jest przeprowadzanie badania wzroku u optometrysty przynajmniej raz w roku.

Bezwzględnie należy też zapisać się na wizytę w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów problemów z widzeniem. Dotyczy to również dzieci – rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie sygnały świadczące o tym, że maluch nie widzi dobrze. Ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie mogą znacząco utrudniać naukę oraz prawidłowy rozwój. Pamiętajmy, że nieleczona wada wzroku dosyć często powoduje też szereg innych objawów, takich jak bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu lub trudności z koncentracją. Podobnie z pewnymi dolegliwościami wiążą się nieprawidłowo dobrane soczewki lub okulary, dlatego tę kwestię trzeba powierzyć wykwalifikowanej osobie. Mieszkańców Białegostoku i okolicznych miejscowości zapraszamy do odwiedzenia w tym celu naszego Salonu Optycznego 123Okulary.pl.

Kompleksowe badanie wzroku u optometrysty w Białymstoku

Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym, a także posiadamy specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, co pozwala nam udzielać profesjonalnej pomocy osobom zmagającym się z zaburzeniami ostrości widzenia. Zapewniamy rozsądne ceny, a także profesjonalne doradztwo w zakresie między innymi odpowiedniej aplikacji i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Chętnie odpowiemy na nurtujące pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.